Бизнис вести - Настани

Весна Илова Ташева неурофидбек терапевт по методата на Отмер единствена во југоисточен регион!

Што е неурофидбек и како изгледа терапијата ?

Што е неурофидбек и како изгледа терапијата?

Неурофидбекот е безболен терапевтски метод за следење на електричната активност на мозокот (ЕЕГ) и давање повратна информација за тоа.

Користи електроенцефалограм (ЕЕГ) за да ја снима електричната активност на мозокот. Оваа активност е опишана со помош на брановите од мозокот и секој мозочен бран е поврзан со одредена ментална состојба. Третманот за неурофидбек трае 30 минути. Електродите на уредот за неурофидбек откриваат бранови од мозокот што се читаат и обработуваат во реално време на компјутер. Електродите се користат исклучиво за откривање на брановите од мозокот и не можат да предизвикаат повреда или да го снабдуваат мозокот со електрична енергија.
За време на третманот за неурофидбек, компјутерот ги обработува брановите и други информации што се дел од овој процес за да му дадат на лицето повратни информации за функцијата на неговиот сопствен мозок. Повратните информации се презентираат на неколку начини, најчесто преку промена на звукот и сликата во видеото или симулација што личи на игра.

Со континуиран третман, посакуваните мозочни бранови почнуваат да се произведуваат, а несаканите се потиснуваат. Со неурофидбек, клиентот учи да ја зајакнува мозочната активност на ист начин како да научи која било друга вештина - преку повратни информации и повторувања. Постапката е всушност многу едноставна, клиентот ја следи содржината на мониторот, а мозокот се обучува за тоа време!

 

Контакт:

Телефон: (+389) 077-704-440

Е-пошта:Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.

Локација: ул. Првомајска бр. 34, Валандово

                   ул. Борко Талев бр. 58, Штип

Facebook: @neurofeedback.vesna.itasheva

Веб страна: neurofeedback.netlify.app 

 

 

 
Со големо задоволство ви ја претставуваме новата песна на Мартинијан Кириловски, насловена "Змеј".

Бидете гости на сопствената забава во Игротека Твинки Ланд!

  • ЗАБАВА: Гарантираме незаборавни моменти за најмалите.
  • АНИМАЦИЈА: Професионални аниматори кои ќе ги забавуваат децата.
  • УСЛУГА: Врвна услуга за сите наши гости.
  • КВАЛИТЕТ: Внимаваме на секој детал за вашата целосна задоволност.
  • РЕКВИЗИТИ ЗА ИГРАЊЕ: Модерни и безбедни реквизити за игра.
  • КАФЕТЕРИЈА ЗА ВОЗРАСНИ: Уживајте во вкусно кафе додека децата се забавуваат.

Резервации и информации околу понудите на тел. 078257980.

До следната забава во Твинки Ланд!

 
 

Размислувате да бидете физички поактивни? Сакате да ги промените вашите навики во исхраната на подобро? Можеби започнавте со сето ова, но ви е тешко да продолжите? Не се загрижувајте и не се откажувајте.

Повеќе од 50 музички артисти од домашната и светската сцена настапија на шест фестивалски бини во рамките на 14. издание на „Д Фестивал“, што се одржа од 28 јуни до 30 јуни во Дојран.

Новата генерација IQOS ILUMA уреди со револуционерната технологија на индукциско загревање, без сечило и без потреба од чистење може да се набават на новата локација на IQOS караванот, кој до недела (30 јуни) е лоциран во Дојран.

Уредите без чад значително ја променија сликата на пазарот на алтернативи на пушењето. Предводник во оваа категорија несомнено се IQOS уредите.

На 21-ви јуни во 20 часот, Ресторан Cream ќе биде домаќин на незаборавен музички настан со настапите на SIGMA BAND и Омер Џафероски!

Во центарот на работењето на тутунскиот гигант Филип Морис Интернешнал (ФМИ), при создавањето на својата иновативна тутунска алтернатива IQOS, стои токму науката.

Вечерва на гевгелиската публика им го претставува најактуелното ДУО кои со своите албуми ни ги развеселија деновите во карантин.

ERA парфемите користат посебно одбрани состојки присутни во егзотичните зони долж Медитеранот и Блискиот Исток. Нивната комбинација освен што создава хармоничен и долготраен мирис, воедно ги разоткрива и карактерот на полот кој што го користи.

Домаќинот сит, но гостите посити. Од гурман до гурмани.

Изминатава недела со почеток во 12 часот на патеката Орман, близу Скопје беше одржана првата трка од македонскиот шампионат во мотокрос, организирана од мото клубот „Вардар“ од Скопје.

Gevgelija.biz во пресрет на потребите на станарите од опожарената зграда на улица Ристо Чавдаров, ги повикува жителите на општина Гевгелија

Омега Дент со голема радост Ве поканува во новоотворените простории на

Интервју со Елизабета Кочева Јосифовска- менаџер за маркетинг и продажба

Era cosmetics by Elena Risteska

Era cosmetics by Elena Risteska

Go to top